خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

ما آب نداریم!

آشنایی با شیخ جعفر شوشتری و یک معجزه

نازنین قنبری

در شوشتر به دنیا آمد. پدرش هم از علمای نامی عصر خود بود. شیخ جعفر شوشتری مقدمات علوم فقهی را در زادگاهش به پایان برد . سال هایی را در عراق به سر برد.  پس از ادامه ی کسب علوم فقهی در عراق به ایران بازگشت چند سالی را در زادگاه خویش در مقام مرجعیت و زعامت شیعیان خوزستان قرار داشت و از اغلب بلاد ایران فضلا از محضرش برخوردار بودند . آنچه بیشتر در بعد مذهبی و اجتماعی زندگی اش به چشم می خورد روضه خوانی  ومقتل خوانی این عالم در سوگ امام حسین(ع) و واقعه ی عاشورا است.

اما براستی علت این سوز نوا  و گیرایی کلام  این عارف خدایی چیست؟

مرحوم ميرزا حسين نوري رضي الله عنه مي‏فرمايند: عالم بزرگوار شيخ جعفر شوشتري براي من نقل فرمودند: در اوايل تحصيل ديني و در ايام تبليغ به وطن خود مراجعت کردم و به تبليغ دين مقدس اسلام مشغول شدم. در آن روزها به موعظه و مصائب ائمه عليهم‏السلام تسلط کافي نداشتم و روي منبر در ماه رمضان از کتاب تفسير صافي و در ايام محرم از کتاب روضةالشهداي ملاحسين کاشفي استفاده مي‏کردم و از روي آن‏ها براي مردم صحبت مي‏کردم؛ ولي نمي‏توانستم سوزي در دل مردم بيندازم و آن‏ها را به گريه درآورم تا اين که مدتي گذشت و ماه محرم نزديک شد. شبي با خود گفتم: تا کي بايد «ملا کتابي» باشم، در فکر چاره برآمدم که چه کنم از بردن کتاب روي منبر بي‏نياز شوم، در همان حال به خواب رفتم. در عالم خواب، امام حسين عليه ‏السلام و ياران آن حضرت را ديدم که وارد سرزمين کربلا شدند و خيمه‏ ها را برپا کردند و دشمن هم در مقابلشان صف آرايي کرد. شيخ جعفر شوشتري فرمودند: وارد خيمه امام حسين عليه‏ السلام شدم و بر آن حضرت سلام کرد. حضرت امام حسين عليه ‏السلام مرا نزديک خود نشاند و به حبيب بن مظاهر فرمود: فلاني مهمان ما است، ما آب نداريم تا از او پذيرايي کنيم، فقط مقداري آرد و روغن داريم، برخيز و با آن، غذايي آماده کن و نزد مهمانمان حاضر کن. حبيب بن مظاهر غذايي آماده کرد و پيش من گذاشت، چند لقمه از آن غذا خوردم و به خواب رفتم، يک لحظه احساس کردم به اين امور الهام شدم تا اين که روز به روز اين قدرت در من زيادتر شد و در مقام وعظ و خطبه به بالاترين مقصد رسيدم. 


 مرحوم شيخ جعفر شوشتري از يگانه مجتهدان نام آور شيعه شد که منبرهاي ايشان بسيار جذاب و شنيدني و مورد توجه خاص و عام قرار گرفت و نفس مسيحايي و بيان گرم ايشان افراد زيادي را از خواب غفلت بيدار کرد. از آثار ایشان می توان به منهج الرشاد، فواید المشاهد و خصایص الحسینیه اشاره کرد.

شیخ جعفری شوشتری سخن معروفی درباره ی امام حسین (ع) دارد که می فرماید: همه ائمه علیهم السلام کشتى هاى نجاتند ، اما کشتى حسینى در میان موج ها و طوفان ها سرعت بیشترى دارد و آسان تر به ساحل نجات مى رسد. همچنین همه امامان چراغ هدایتند ، ولى محدوده استضائه به نور حسین علیه السلام وسیع تر است.

1منبع: کرامات حسينيه و عباسيه  ؛ موسي رمضاني‏پور 

2( دارالسلام، ج 2، ص 314. )

3مقدمه کتاب زیتون ... ترجمه کتاب خصائص الحسینی نوشته آ شیخ جعفر شوشتری

 


٠٠:٢٣ - جمعه ٢٠ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧١٦٢٥    /    تعداد نمایش : ٩٥٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
5893: بازديد کنندگان اين صفحه
84: بازديدکنندگان امروز
277123: کل بازديدکنندگان
0.58: زمان بارگداری صفحه