خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی نقش استاد راهنما در دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

"در طول مدت حضورم در دانشگاه ، فقط چند بار آن هم با تلاش بسیار موفق به دیدن ایشان شدم. برای انتخاب موضوع ، پیدا کردن منابع ، چگونگی نگارش پایان نامه و ...ولی هر کجای دیگر که به ایشان نیاز داشتم ؛ ایشان در دسترس نبودند.

هر گاه ایشان را در اتاقشان می یافتم پشت میزشان نشسته بودند و به صفحه کلید رایانه شان چشم دوخته و حتی به من نگاه هم نمیکردند.

یک مرتبه وقتی بعد از مدت ها دوندگی توانستم ایشان را در اتاقشان بیابم ، ناگهان برق های ساختمان قطع شد ، در همین لحظه استاد سرشان را بالا آوردند و به من نگاهی انداختند ، من هم با لبخندی عرض کردم:خدا را شکر که برق ها رفت و شما بلاخره مرا دیدید!

البته به دلیل همین شوخی کوچک ایشان تا چند وقت حتی جواب سلام من را نیز به زور می دادند..."

من اکنون که خودم استاد دانشگاه شده ام با خود عهد کرده ام هیچ گاه چنین رفتاری با دانشجویانم نداشته باشم و همیشه سعی کردم بیشتر اوقاتی که در دانشگاه هستم را با دانشجویانم بگذرانم.

متنی که خواندید درد دلهای خانم س.ن یکی از استادان دانشگاه الزهرا بود ،  ایشان فارغ التحصیل رشته ادیان و عرفان از دانشگاه تهران، یکی از بهترین دانشگاه های کشور، هستند.

نقش استاد راهنما در دوره کارشناسی

از لحظه ورود به دانشگاه با دیدن واژه استاد راهنما پای برگه انتخاب واحد افکار مختلفی ذهنت را مشغول میکند. با دیدن آن فکر میکنی که یکی از اساتید مهم رشته تحصیلی ات ، از آغاز تحصیل تا روز فارغ التحصیلی ، با راهنمایی هایش مسیر تحصیل را برایت آسان میکند. اما...

یکی دو ترمی که از تحصیل ات میگذرد فراموش میکنی که شخصی به نام استاد راهنما نیز در دانشگاه وجود دارد ، هر گاه که راهنمایی میخواهی با در بسته اتاق او روبرو میشوی.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که نقش استاد راهنما در دوره کارشناسی چیست؟

هر دانشجویی در بدو ورود به دانشگاه ، به دلیل ورود به یک محیط جدید ، با مشکلات زیادی روبرو است ، در این میان مشاوره با اساتید با تجربه میتواند ، هم باعث حل این مشکلات شود و هم باعث رشد توانایی ها ، کشف استعداد ها و شناخت علایقش باشد.

اما دانشجویان، در بسیاری از مواقع به اندازه کافی از راهنمایی اساتید خود برخوردار نمی شوند و همین امر هم باعث بروز مشکلات فراوانی در بین آنها شده است.

استاد راهنما کیست...

استاد راهنما یکی از اعضای کادر آموزشی دانشگاه است ، که مسئولیت هدایت و راهنمایی دانشجویان در زمینه مشکلات آموزشی ، پژوهشی و فردی را به عهده میگیرد.

یکی از وظایف مهم استاد راهنما ، ارزیابی مداوم و شناخت وضعیت تحصیلی دانشجو در گذشته و حال و پیگیری آن در آینده است. استاد راهنما در انتخاب شغل ونحوه ادامه تحصیل نیز بسیار مؤثر است زیرا میتواند دانشجو را در انتخاب شغل آینده و ادامه تحصیل اش در کارشناسی ارشد راهنمایی کند.

پس اگر استاد راهنما وظایف خود را در دوره کارشناسی به درستی انجام دهد ، دانشجو ، راحت تر و با فراق بال بیشتری به تحصیل می پردازد و در انتخاب رشته در تحصیلات تکمیلی نیز کمتر دچار اشتباه میشود.

استاد راهنما وظیفه دارد به بررسی مشکلاتی که باعث افت تحصیلی دانشجو شده است بپردازد و در صدد رفع آنها برآید. این وظیفه استاد راهنما بسیار مهم و اساسی است ، زیرا اکثر دانشجویان خودشان به دنبال رفع مشکلات تحصیلی شان نیستند و لازم است کسی در کنارشان باشد تا آنها را در رفع  مشکلاتشان راهنمایی کند.

اما حقیقت  امر این است که متاسفانه بسیاری از اساتید راهنما در دوره کارشناسی ، هیچکدام از وظایفی که در بالا به آنها اشاره شد را به درستی انجام نمیدهند.

م.شهسواری دانشجوی کارشناسی دانشگاه الزهرا(س) در این باره میگوید: «در طول سه ترم تحصیل در این دانشگاه تنها یک بار استاد راهنمایمان را دیدیم. آن هم در اواسط ترم اول بود که همراه مدیر گروه  برای دادن چارت تحصیلی به کلاسمان آمدند و توصیه هایی در رابطه با نحوه انتخاب واحد در ترم های بعدی کردند ، این آخرین باری بود که ما استاد راهنمایمان را دیدیم»

و همچنین م.خدایی از دانشگاه پیام نور البرز میگوید:«بنده از روز اول حتی نمیدانستم که در دوره کارشناسی استاد راهنما هم داریم و اکنون هم که ترم آخر تحصیلم را میگذرانم حتی یک بار هم ایشان را ندیده ام و فقط گه گاه نام او را روی برد دانشکده میبینم»

آیا اساتید برای استاد راهنما بودن پولی دریافت میکنند؟

اساتیدی که به عنوان استاد راهنما انتخاب میشوند علاوه بر دریافت حقوق در قبال تدریس، مبلغی را نیز به عنوان استاد راهنما دریافت میکنند.

اکنون باید دید اساتید راهنمایی که وظایفشان را به درستی انجام نمیدهند ، این پول را در قبال چه کاری دریافت میکنند؟آیا وزارت علوم و رؤسای دانشگاه ها ، لااقل به اندازه پولی که به این اساتید میپردازند ، بر کار آنها نظارت میکنند؟

متآسفانه باید گفت در بسیاری از دانشگاه ها نظارت بر کار اساتید به درستی انجام نمیگیرد و به همین علت نیز برخی از اساتید به نحو احسن به انجام وظایفشان نمیپردازند و بیشترین لطمه را از این مسآله دانشجویان میبینند.

 

نقش استاد راهنما در دوره کارشناسی ارشد

در دوره کارشناسی ارشد اوضاع کمی متفاوت است زیرا دانشجویان کارشناسی ارشد  برای ارائه پایان نامه خود مجبورند  با استاد راهنمای خود تعامل بیشتری برقرار کنند. اما با وجود این بازهم کارشکنی ها و کم کاری ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی به ویژه برای دانشجویان  میشود.

البته نباید چشم بر روی این موضوع نیز ببندیم که اساتید راهنمای متعددی نیز هستند که به درستی به انجام وظایفشان میپردازند و در قبال مبلغی که دریافت میکنند مسئولیتشان را به درستی انجام میدهند.

م.آمری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه زاهدان با تآکید بر این امر میگوید:«استاد راهنمای من از روز اول از انتخاب موضوع گرفته تا روز دفاع ، در کنارم بود و من مشکلاتم راد با وجود او به راحتی برطرف میکردم» وی می افزاید «او تا لحظه آخر با مشاوره های به جا و درست اضطراب را از من دور میکرد و باعث میشد در کمال آرامش فقط به پایان نامه ام بیندیشم و به بهترین نحو آن را ارائه دهم»

پیگیری...استاد یا دانشجو...

گاهی اساتید راهنمایی را میبینیم که به طور مستمر پیگیر کار پایان نامه دانشجویانشان هستند. این مسأله از اهمیت زیادی برخوردار است ، زیرا گاهی پیش می آید که دانشجویان به دلیل سختی کار دلسرد شده و انگیزه خود را برای ادامه راه از دست میدهند. یا گاهی اتفاق می افتد که ، دانشجو مسیر پایان نامه را اشتباه میرود اما این مسأله را نمیداند و این موضوع را پس از مدت زمانی  طولانی که با استاد تماس میگیرد متوجه میشود و همین امر زمان بسیار زیادی را از او میگیرد.

پس اگر استاد حد اقل هفته ای یک بار با دانشجویان خود تماس بگیرد و روند پیشرفت پایان نامه را از آنها جویا شود ، میتواند جلوی بروز بسیاری از این مشکلات را بگیرد. علاوه بر آن عرصه پژوهش کشور نیز رشد خواهد کرد.

کمبود استاد

البته نکته دیگری که نباید به سادگی از کنار آن بگذریم ، مسأله کمبود اساتید است. همین مسآله باعث بروز مشکلاتی برای دانشجویان میشود.

وقتی که استادی مجبور است هم در دانشگاه تدریس کند و هم استاد راهنمای تعداد زیادی دانشجو باشد ، ناگزیر با کمبود وقت و انرژی روبرو میشود و نمیتواند برای هر دانشجو به اندازه ای که لازم است وقت صرف کند.

ف.حاتمی از دانشگاه مفید در این باره میگوید:"استاد راهنمای ما بسیار استاد خوبی بود اما به قدری وقتش کم بود که گاهی باید هفته ها صبر میکردیم تا یک ساعت برای مشاوره از ایشان وقت بگیریم. اما گاهی که سرشان  خلوت میشد با دلسوزی به سؤالاتمان پاسخ میدادند."

تجربه...انتخاب...

اساتید راهنما می بایستی تجربه کافی داشته باشند تا بتوانند در انتخاب موضوع پایان نامه به دانشجویان کمک کنند.

انتخاب موضوع پایان نامه امر بسیار با اهمیتی می باشد. اگر موضوعات پایان نامه ها با اراده و همت اساتید با توجه به مشکلات و مسائل جامعه انتخاب شوند میتوانند به حل بسیاری از مشکلات در سطح جامعه کمک کنند.

اساتید راهنمای با تجربه و متعهد باعث میشوند دانشجویان با انتخاب درست موضوع پایان نامه و تکمیل دقیق طرح تحقیق در آن موضوع بتوانند با کمک اساتید خود راه حل های مناسبی را برای این مشکلات بیابند.

 

 

شهلا خزایی


٠١:١٠ - شنبه ٢ اسفند ١٣٩٣    /    عدد : ٤٢٠٧٨٠    /    تعداد نمایش : ٧٩٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
3324: بازديد کنندگان اين صفحه
80: بازديدکنندگان امروز
277119: کل بازديدکنندگان
0.58: زمان بارگداری صفحه