خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

استاندارد کدام است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

وارد دانشگاه می شوم و از راهروی طولانی منتهی به کلاس ها می گذرم. کم کم کلاس های ساعت 8 رو به اتمامند و من باید حدود ساعت 10 آقای دکتر را ملاقات کنم.  تعجب می کنم، صدایی شبیه هیاهو و اعتراض به گوش می رسد که هرچه پیش تر می روم واضح تر می شود.

- آقای ... مگه ما وقت و عمرمون رو از سر راه آوردیم؟

- من اصلا کاره ای نیستم پسر جان! آموزش کل کلاس رو لغو کرده! استادی نیست که درس بده!

- از اول نمی دونستید؟! (عصبانی و مضطرب)

- فکر می کردن که دکتر ... وقتاش تنظیمن!

- فکر می کردن؟؟؟؟

- اگه دکتر هم بتونه ما کلاس خالی نداریم...

- ....     

و این داستان تکراری و دنباله دار سیستم آموزش عالی، چندی است که به مسئله ای آزار دهنده و بغرنج برای دانشجویان و دانشگاهها تبدیل گشته. آمارها و گزارشات مسئولین امر خبر از افزایش روز افزون داوطلبین ورود به دانشگاه ها و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاهها ( اعم از دولتی و غیردولتی، پیام نور، علمی-کاربردی) را می دهند و این در حالی است که هیچ خبری حاکی از کم و کیف افزایش امکانات علمی، آموزشی، معیشتی و رفاهی هم سو با این افزایش تعداد ورودی به گوش نمی رسد.

طبق گزارش حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد یک میلیون و هشتاد و سه  هزار و پانصد و هفتاد و یک داوطلب برای شرکت در کنکور سراسری 92 ثبت نام نموده بودند که از این میان تعداد پانصد و هشتاد و هشت هزار و هشتصد و شصت و شش نفر در رقابت بر سر دانشگاه ها و رشته های برتر در مرحله ی اول انتخاب رشته به دانشگاهها راه یافتند و تعداد باقی مانده هم قادر بودند در رشته محل های باقی مانده وارد شوند که به این صورت به تعداد تمام داوطلبان صندلی خالی در دانشگاههای کشور موجود بوده است. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا تنها نیاز دانشجویان، تعداد خالی صندلی های اعلام شده از سوی دانشگاهها، آن هم بر روی کاغذ است؟ 

با نگاهی به اهداف آموزش عالی و افق های تعریف شده در نظام آموزش عالی کشور ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در می یابیم که تربیت افراد نخبه، متخصص و توانمند، پایبند به اصول و ارزش های اسلامی و انقلابی برای توسعه ی علم و پژوهش و تربیت نسل های پیشرو و تاثیرگذار تاکید و هدف اصلی بوده است و به منظور دست یابی به این هدف در چارچوب قانون اساسی و چشم انداز پیشرفت ایران اسلامی در افق 1404 نیازمند تفکر کارشناسانه و مسئولانه با رویکرد جستجو، شناخت، عیب یابی و اصلاح خواهیم بود.

ماحصل نظرات تنی چند از اساتید دانشگاههای تهران اعم از دولتی، آزاد و پیام نور، حاکی از این مطلب است که افزایش شمار پذیرش دانشجویان یا اضافه نمودن رشته هایی خاص به معنای افزایش فضاهای آموزشی، منابع آموزشی، اساتید متخصص، امکانات فوق برنامه، توسعه ی فضاهای پژوهشی، تحقیقاتی، آزمایشگاهی، خوابگاهی و ورزشی در کنار تقویت و توسعه ی برنامه های درسی و آموزشی است که باید مدنظر قرار گیرد. اما آنچه امروز و با کمال تاسف به چشم می خورد، دانشگاههایی با تعداد دانشجویان رو به افزایش، بالا بردن هزینه های تحصیلی بدون توجه به کیفیت بهتر آموزشی، فضاهای آموزشی اندک و نامناسب، تعداد اساتید ثابت بدون توجه به حجم رو به گسترش ورودی دانشگاه، خوابگاههای بدون ظرفیت و آزمایشگاههای بدون امکانات است که در آن به جای تمرکز بر امر آموزش و پژوهش، مشکلات عدیده ی دانشگاه و دانشجو محور توجهات است که در نتیجه ی آن نه اساتید قادر به پیشرفت علمی پژوهشی مطلوب خواهند بود و نه دانشجویانی پژوهشگر و متبحر تربیت خواهند شد.

این در حالی است که دانشگاههای معتبر جهان، افزایش تعداد ورودی خود را نیازمند سال ها کار کارشناسی، ظرفیت سنجی و نیازسنجی دانسته و افزودن هر یک نفر را تنها در صورت مهیا بودن همه ی امکانات و در نظر گرفتن تمامی شرایط و نیازها ممکن می دانند. به عنوان مثال، دانشگاه گلاسکو اسکاتلند که از قدیمی ترین دانشگاههای جهان بوده و بیش از نیم قرن از عمر آن می گذرد با چهار دانشکده ی الهیات، هنر، حقوق و طب در سال 1451 آغاز به کار کرده و در سال های 1984، 2002 و 2005 اقدام به اعمال اصلاحات، ادغامات و تغییرات نموده که این حاکی از توجه خاص به کیفیت آموزش و سیستم آموزشی در مقابل کمیت محض است. 

دانشگاه به عنوان محل مقدس تعلیم و تربیت با هدف توسعه و تقویت نیروی انسانی است. نیروی انسانی در هر کشور یعنی سرمایه ی پنهان برای توسعه ی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی. برای نیل به این مقصود در راستای ارتقای کیفی حیات طیبه ی انقلاب اسلامی، نیازمند دانشگاههایی هستیم که در آنها سطح قابل قبول تجهیزات و امکانات، توان بالا در پاسخ به نیازهای دانشجویان، استفاده از اساتید عالی و مجرب، ایجاد آموزش با کیفیت بر اساس ایجاد تعادل بین بخش های علمی و نظری (طبق تعریف یونسکو) و ایجاد آرامش روانی و سلامت روح برای دانشجویان و اساتید در کنار هم به عنوان عوامل وابسته و همسو امر آموزش را هدایت می کنند. آنجا که چرخ نیلوفری با بار دانش جوانان این دیار به زیر آورده می شود.

 

 

زینب سلمانی قهیازی   


٠٠:٥٧ - شنبه ٢ اسفند ١٣٩٣    /    عدد : ٤٢٠٧٧٨    /    تعداد نمایش : ١٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
7126: بازديد کنندگان اين صفحه
19: بازديدکنندگان امروز
277058: کل بازديدکنندگان
0.62: زمان بارگداری صفحه