خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

از رقابتی برای تفنن تا پیشبرد مرز های صنعت

نگاهی به وضعیت مسابقات دانشجویی در کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

 

فضایی پر از هیجان و تکاپو برای یافتن جواب مسئله و انتظار برای نتیجه گرفتن. دانشجو مدت ها برای مسابقه تلاش می کند، روزها را تمرین می کند و یا برای ساخت چیزی وقت صرف می کند، شور و هیجان جوانی اینجاست که اتفاق می افتد. اما چقدر مسابقات دانشجویی مفیدند؟همه رقابت علمی را مفید می دانند، رقابتی که دید دانشجو را نسبت به درس ها و مطالب علمی کاربردی تر می کند، سطح علمی او را بالا تر می برد، فرد را به جست وجو و کسب اطلاعات ترغیب می کند و انگیزه ای می شود برای یاد گرفتن بیشتر و در یک کلام استعدادشان را شکوفا می کند. اما این ویژگی ها را در تنها در مسابقه ای می توان یافت که ذاتا علمی و تخصصی باشد و دانشجو برای پیروزی در آن به دنبال علم و مهارت برود. با قرار گرفتن دانشجو در چنین فضایی نشاط و رقابت طلبی در او زنده می شود؛ علاوه بر آن دیدن زحمات دیگران به فعال کردن روحیه ی تلاش و فعالیت علمی در او کمک می کند.

کیفیت یا کمیت در مسابقات دانشجویی

تعداد مسابقات دانشجویی روز به روز در حال زیاد شدن است؛ اما آیا این افزایش کمی افزایش کیفی را هم به دنبال خواهد داشت؟

نظر برخی از دانشجویان این گونه است که  زیاد بودن شمار مسابقاتی که در کشور برگزار می شوند، به دانشجو حق انتخاب می دهد. اما برخی دیگر از دانشجویان  بر این عقیده هستند که با وجود ایـن که  تعداد مسابقات دانشجویی  زیاد است؛ اما در واقع اندکی از آنان اند که از اعتبار و سطح علمی خوبی برخوردارند و رشد عددی آن ها ارزش و سطح علمی مسابقات را پایین می آورد. لذا در مواجهه با موضوع افزایش تعداد مسابقات  باید مسئله ی کیفیت نیز در نظر گرفته شود؛ تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.

کمبود ها و باید های مسابقات دانشجویی

سرگرمی ویژگی جذب کننده ی مسابقه است، اما اگر جنبه ی سرگرم کننده ی آن، جنبه ی علمی اش را کمرنگ و یا حذف کند؛ دیگر نمی توان خاصیت های یک رقابت علمی را از آن انتظار داشت. تکرار هر ساله ی مسابقه هایی با موضوعات گذشته و قدیمی، پیشرفت نکردن سطح علمی آن ها و کاربردی نبودن از مهم ترین مشکلات مسابقات و رقابت های علمی در دانشگاه هاست. هر سال دوباره همان خرپای ماکارونی درست می شود، همان برنامه ها نوشته  می شود، همان ربات ها ساخته می شود ولی تحولی دیده نمی شود. فعالیت هایی که شاید در دنیای واقعی و زندگی  کاربردی نداشته باشد و شاید به همین خاطر است که هیچ وقت نگاهی جدی به این مسابقات نمی شود. رقابتی در دانشگاه ایجاد می شود بدون آن که هدفی را دنبال کند و دانشجو را به سمت یک علم  کاربردی هدایت کند. این باز هم رسیدن به همان مشکل همیشگی دوری صنعت از دانشگاه  و کاربردی نبودن علوم دانشگاهی است.

 

یکی از دانشجویان رشته ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر اینگونه اظهار نظر می کند :((این مسابقات موضوعاتی که قابل استفاده در صنعت باشند ندارند. اگر صاحبان شرکت ها و کارخانه ها با توجه به نیاز علمی و فناوری کشور در زمینه صنعت اقدام به ایجاد مسابقاتی در فضای دانشگاه بکنند و موضوعات  متناسب با نیاز کشور مطرح شود این مشکلات از بین می رود. )) این دولت  و بخش خصوصی و صنعتی هستند که باید نقش متقاضی را برای تولید علم ایفا کنند و دانشگاه از این طریق در جهت به وجود  آوردن دانش  مورد نیاز پیش رانده شود. این امر علاوه بر رفع نیازهای کشور در زمینه های صنعتی و ... انگیزه دانشجویان را نیز افزایش داده و بر مهارت آنان می افزاید، زیرا  در این حالت طرح ها و ایده هایشان جامه عمل پوشیده و اجرایی می شود و این احساس مفید بودن یک طرح برای دانشجوی مبتکر، بهترین تشویق است.

رهبر معظم انقلاب در خصوص برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه در هفتمین نمایشگاه ملی نخبگان جوان بیان فرمودند :(( این که شما این جا بنشینید کار علمی و تحقیقاتی بکنید؛ برای نیازی  که فلان دستگاه علمی دنیا یا فناوری دنیا پیدا کرده و با قیمت ارزان این را از شما می گیرد، این هنر نیست. باید نگاه کنید ببینید نیاز داخلی چیست)). همچنین ایشان در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در شهریور ماه 92 بیان نمودند:(( اگر بتوانیم این رابطه ی صنعت و دانشگاه را، صنعت و مراکز تحقیق را، یا به معنای عام صنعت و علم را به صورت کامل برگزار کنیم؛ نتیجه به این صورت خواهد بود که هم دستگاه های علمی رشد پیدا خواهند کرد_در حل مسائل خودشان مراجعه به دانشگاه ها خواهند کرد..._هم دانشگاه های ما جریان پیدا خواهند کرد)).

مسئله ی مسابقات دانشگاهی مانند دیگر مشکلات موجود در فضای دانشگاهی نیازمند بازنگری و کار جهادی در این زمینه است و علاوه بر توجه اساتید و مسئولین دانشگاهی و همکاری صنایع و بخش خصوصی، تلاش انجمن های علمی و دانشجویان خلاق، نخبه و مبتکر را نیز می طلبد.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                           فروغ السادات شفیعی


١١:٢٥ - شنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٤    /    عدد : ٤٢٩٢٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
7156: بازديد کنندگان اين صفحه
81: بازديدکنندگان امروز
277120: کل بازديدکنندگان
0.55: زمان بارگداری صفحه