خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

پوششی برای تمام فصول

بسم الله الرحمن الرحیم

 


برای رفتن به دانشگاه حاضر شده بودم ، وارد ایستگاه بی آر تی شدم ، ازدحام آدم ها مثل همیشه به چشم میخورد،  میشد حدس زد آن جمعیت جوان قصد رفتن به سر کار یا دانشگاه را دارند ، در این میان یک چیز مثل همیشه نظرم را جلب کرد، چیزی که خیلی ها  راجع به آن صحبت میکنند، مسئله ای که این بار سعی کردم دقتم را بیشتر روی آن جلب کنم.
خانم ها و آقایان پوشش های متنوع، گوناگون  و غیر هماهنگی داشتند،  مخصوصا جوان تر ها، حتما شما هم در کوچه و خیابان با این صحنه ها مواجه شده اید ، به نظر نمیرسد که این  پوشش های مختلف و در مواردی نیز عجیب! مناسب محل کار و یا محل تحصیل باشند، این لباسها معمولا از نوع تی شرت و پیراهن های جذب و با طراحی های مختلفی مثل علامت های  فرقه های مختلف یا نوشته هایی هستند با زبان های مختلف که یا برای ما بی معنا هستند یا پیام نامناسبی را به ما منتقل میکنند، لباسهای زنانه هم دست کمی از این قاعده ندارند ، مانتوهای زنانه ای که اصلیتشان نیز از فرهنگ های دیگر وارد فرهنگ ما شده
اند، این لباس ها معمولا از یک سایز خاص  که آن هم اصولا مخصوص اقلیتی از  افراد است عبور نمیکند و از قسمت آستین و قد بر خلاف جاذبه ی زمین هستند! البته گاهی هم یک نوع شلوار، روسری یا پیراهن خاص به اصطلاح مد میشود و پوشیدن آن همه گیر.
راستی چرا ما پوشش یکسانی در سطح کشورمان نداریم؟ جالب ان جاست که پیشینه ی فرهنگ پوشش ایرانیان اینگونه نبوده است، مثلا لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین ، آستین دار و یقه راست بوده است، همچنین پیراهن دیگری داشته اند که روی اولی می پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده است. روی این دو پیراهن چادر سر میکردند.

در تهران قدیم تن پوش بسیاری از مردان لباس بلند و گشاد به نام جبه بود، چون این تن پوش بسیار راحت بود و دوام خوبی داشت. معمولا همه ی مردان پس از پوشیدن جبه شال به کمر می بستند که برایشان حکم جیب داشت، کلاه یا به عبارت دیگر شال کلاه هم ، بخش جدانشدنی از لباس مردانه به شمار میرفت. در آن دوران کلاه برای مرد به منزله ی چادر برای زن بود و مردی بدون کلاه در کوچه و بازار دیده نمیشد. معروفترین کلاه هایی که مردان آن دوره بر سر می گذاشتند، کلاه های نمدی، پوستی و مقوایی بود که بعد از آن کلاه پهلوی یا کلاه اجباری خاتم کلاه ها شد.

متاسفانه پوشش هایی که ذکر شد،  همزمان با حکومت رضا شاه و در دوران پهلوی به تدریج منسوخ  شد. در حال حاضر میتوان از چادر زنانه به عنوان یک لباس ملی نام برد. اما این پوشش مختص عده ی  خاصی از بانوان است، لباس محلی بانوان هم با وجود اقوام گوناگون در کشور ما در گذشته رایج بوده، اما اکنون بیشتر حالت تزیینی دارد و استفاده از آن در روستاها تقریبا از بین رفته و مردم روستا ها از لباس های  معمولی استفاده میکنند. البته از آن جا که لباس محلی به دلیل طراحی خاص و بلند و گشاد بودن مانع از انجام کارها میشود، نمیتوان آن را نیز به عنوان لباس ملی انتخاب کرد؛ زیرا لباس ملی باید راحت  و مناسب همه ی اقشار جامعه باشد و بتوان از آن در همه مکان های عمومی استفاده کرد.

 نام لباس ملی را میتوان در کشور های دیگر نیز یافت. مثلا لباس رسمی کشور ژاپن کیمونو است که این کیمونوها  معمولا آستین های بلند و گشاد دارند، دولت ژاپن نیز برای حفظ سنت خود و از بین نرفتن لباس ملی مردم را تشویق به استفاده از کیمونو میکند. مردم کره نیز  از هن بوگ که لباس رسمی آن هاست استفاده میکنند ، ساری مخصوص هندی ها است و آنها  در محل کار و ادارات از کت و شلوار استفاده میکنند، دشداشه نیز از آن عرب ها می باشد که لباسی کاملا خنک و مطابق آب و هوای گرم و خشک  کشورهای عربی است.

گفتنی است نبود یک پوشش  هماهنگ در کشور ما میتواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ مثلا تآثیر گرفتن نوع پوشش از فرهنگ های غربی که تبلیغات گسترده ای در این زمینه دارند یا به کار گیری مدل ها و لباس های اروپایی در  مجلات  و یا مکانهای دیگر و یا نبود لباس های مناسب در بازار و مراکز خرید که خرید  پوشاک را برای مشتری سخت میکنند.

همچنین گاهی در جشنواره ها ی فیلم و اینگونه مکانها، هنرمندان و  بازیگران با پوشش های نامناسب و بیگانه حاضر میشوند. البته هرازگاهی هم شاهد برگزاری نمایشگاهها ی پوشش اسلامی و ایرانی هستیم اما به علت مبلغ زیاد  و دایمی  نبودن این نمایشگاه ها  اثر چشمگیری در این وضعیت ندارند.
طراحان لباس  میتوانند با بهره گیری از  طرح های  ایرانی اسلامی و عرضه ی گسترده ی آن  مردم را با اینگونه لباسها آشنا کنند، البته ترویج پوشش ایرانی در مدارس و کودکان هم  میتوان تآثیر  بسزایی داشته باشد، ضمن آنکه رسانه  ها نیز میتوانند فرهنگ پوشش غنی ایرانی را گسترش دهند  و نقش خود را در انتقال این فرهنگ به خوبی ایفا کنند.


سیده رضوان محتشمی

 

 


١٥:٤٦ - چهارشنبه ١٧ تير ١٣٩٤    /    عدد : ٤٤٥٣٣٦    /    تعداد نمایش : ٢١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
7144: بازديد کنندگان اين صفحه
59: بازديدکنندگان امروز
277098: کل بازديدکنندگان
0.59: زمان بارگداری صفحه