خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

فرهنگ، مهمترین بُعد زندگی

بسم الله الرحمن الرحیم

فرهنگ،  در چندین سال اخیر به یکی از مهم ترین ابعاد زندگی بشر تبدیل شده است. فرهنگ  ملت ها به دست خود آن ملت ساخته می شود، توسط همان ملت نیز حفظ می شود و گاهی ممکن است مورد تهاجم دشمن از طریق جنگ نرم واقع  شود .

فرهنگ دارای ابعاد مختلفی است اما مهم ترین قسم آن مربوط به کمیت و کیفیت هاست. منظور از کمیت در فرهنگ این است که به طور مثال رشد آمار کتاب و کتابخوانی که یکی از مصادیق فرهنگی محسوب می شود، چقدر مورد توجه قرار می گیرد و کیفیت این که مثلا اگر فیلمی در کشوری ساخته می شود ، کیفیت آن فیلم چگونه است یا چطور می تواند بر زندگی افراد تاثیرگذار باشد.

کمیت، بعد فراموش شده فرهنگ

اهمیت فرهنگ برای هر دوره ای که انسان ها درآن زندگی می کنند دارای اهمیت بسزایی است و به همین دلیل است که کار فرهنگی باید مورد توجه قرار بگیرد. البته این نکته قابل ذکر است که کار فرهنگی ، کار بسیار دشوار و پیچیده ای است. زیرا دارای ابعاد متفاوتی است . یکی از مهم ترین بخش های فرهنگ، بخش کمیت است. بخش کمیت در میان آحاد مردم جای دارد. یعنی باید اراده هایی را عزم کرد که بتوان توسط آن ها کتابخانه ، مدارس و مراکز  تربیتی و پژوهشی را برای بردن علم و فرهنگ به زندگی شخصی افراد جامعه وارد نمود و گسترش داد . این انتقال علم و فرهنگ باید به تمام  اقصی نقاط کشور باشد چه مراکز مهم و  پرجمعیت جامعه  و چه کلبه های کوچک روستاییان. یکی از مشکلاتی که در حال حاضر گریبان گیر فرهنگ و وجامعه ی ما شده است این است که تمام امکانات در نقاط پر جمعیت کشور متمرکز می شود. در حالی که این امکانات ، وسایلی نیستند که بتوان انحصارا در اختیار افراد خاص جامعه قرار داد . بلکه باید در دسترس تمام افراد قرار بگیرد تا در آینده بتوان بهترین بهره برداری را از آنها به عمل آورد . مردم در طبقات اجتماعی مختلف، با در اختیار داشتن امکانات، سطح فرهنگی ، اقتصادی شان هم گسترش پیدا می کند و این خود باعث توسعه ی کشور می شود و از پیامدهای مهم آن این است که ایران  دیگر به عنوان کشور در حال توسعه خطاب نمی شود بلکه در رده ی کشور های توسعه یافته قرار می گیرد و تمام افراد جامعه می توانند از نسیم فرهنگی و امکانات فرهنگی بهره مند شوند.

چرا باید گاهی کیفیت تنها مورد توجه باشد؟ مثلا اگر فیلمی ساخته می شود ، کیفیتش مهم است اما این مورد هم باید تحلیل شود که درحال حاضر سینمایی وجود داشته باشد تا فیلم در آن به نمایش درآید. ما باید فیلم خوب بسازیم ولی در امتداد همین کار ، امکانات کافی هم برای به نمایش گذاشتن آن وجود داشته باشد و کمیت در فقر قرار نگیرد.

در حال حاضر ایران جزو کشورهایی است که از تیراژ بالای کتاب برخوردارند و آمار انتشار نشان می دهد نویسنده های توانمندی وجود دارند تا موضوعات بسیاری را روی کاغذ آورند و کتاب را برای چاپ، روانه ی چاپخانه ها  کنند و هزینه های بسیاری را برای آن  بپردازند. گاه موضوعاتی هم که در چاپ به کار می رود، ارزشمند است اما آیا در کنار این تیراژهای بالا ، مکان های مناسبی هم برای عرضه وجود دارد؟

می توان گفت سالانه عده ای از افراد، مقداری از درآمد ماهیانه و سالیانه ی خود را صرف خرید کتاب و نرم افزار و محصولات فرهنگی می کنند . اما در کنار آنها کسانی هستند که علاوه بر خرید کتاب ، به دنبال مکان هایی برای  تبادل اطلاعات فرهنگی اند. جایی که ذوق و سلیقه آنها را نسبت به محصولاتی چون کتاب ، فیلم ، موسیقی و ... ارتقا ببخشد . مانند کتابخانه های به روز و طبقه بندی شده از کتاب ها و مجلات پرمحتوا یا پاتوق های فرهنگی مذهبی دارای امکان مطالعه و دسترسی به محصولات جدید و امکانات مناسب.

عدم توجه به نیازهای فرهنگی مناطق مختلف

برخی از آمار ها نشان دهنده ی کمبود امکانات و بی توجهی نسبت به تقاضای مردم است که حتی سهم حداقلی هر فرد را در استفاده از کتابخانه ها یا مراکز آموزشی ، تربیتی ، آموزشگاه های هنری و پرورش خلاقیت یا گالری ها شامل نمی شود. این مسئله در شهرستان ها و مناطق دور از پایتخت نیز بیشتر به چشم می خورد .

در حقیقت ، وقتی صحبت از توسعه ی فرهنگی به میان می آید منظور توسعه ی کمی فرهنگ است . مانند مراکز فرهنگی ، علمی ، پرورش خلاقیت ، کتابخوانی ، مطبوعات و ... که اگر به افزایش آن با توجه به نیازهای جامعه دقت شود به دنبال آن ، توسعه ی کیفی را نیز در بر می گیرد. البته توسعه ی فرهنگی به معنای ارتقاء و اعتلای زندگی فرهنگی جامعه است. بنابراین  دستیابی به ارزشهای متعادل و متعالی مورد انتظار است. در توسعه ی فرهنگی حالا در بعد کمی یا کیفی نیز داشتن انسان های پویا ، سرزنده و آگاه  با رفتاری متعادل، گره گشای مشکلات خواهد بود .

در حال حاضر باید تمرکز بر روی گسترش کمی فرهنگ صورت گیرد. زیرا باید نیاز جامع را در نظر گرفت.

با توجه به تاکیدات رهبری و خلاء موجود در جریان زندگی فردی و اجتماعی ملت ایران ، نهاد های فرهنگی و سازمان هایی همچون سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت آموزش و پروش و ... در کشور مشغول به فعالیت هستند که وظیفه ی اصلی شان گسترش فرهنگ و تمرکز بر کمیت و کیفیت ابزارهاست، که در نهایت باید به مقابله با هجوم فرهنگ های بیگانه منجر شود.

 

مریم شهسواری


١٦:٣٣ - چهارشنبه ١٧ تير ١٣٩٤    /    عدد : ٤٤٥٣٣٧    /    تعداد نمایش : ١٣٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
7133: بازديد کنندگان اين صفحه
32: بازديدکنندگان امروز
277071: کل بازديدکنندگان
0.80: زمان بارگداری صفحه