خانه سجلدی با ما باش
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب های پیشنهادی برای دختران دانشجو

امروزه یکی از شاخص های سنجش توسعه در کشورها، میزان کتابخوانی است. این مطلب به تنهایی نشانگر اهمیت بسیار بالای کتابخوانی، بویژه در میان جوانان است ولی متاسفانه این موضوع مورد غفلت واقع شده و کتابخوانی روز به روز کمرنگ تر می‌شود. در سالهای اخیر، مقام معظم رهبری،  بارها در جلسات مختلف خطاب به دانشجویان و جوانان بر ضرورت مطالعه تأکید کرده اند. ایشان در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی چنین فرمودند: کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، که یک واجب دینی است. رهبر معظم انقلاب به این نکته نیز اشاره فرمودند که : کتاب خواندن در کشور ما متأسفانه یک کار  اختصاصی است،  مخصوص بخشی از مردم است، مربوط به همه مردم نیست در حالی که  معارف و علوم و هنر و ذوق و آنچه در کار فرهنگ هست مال همه مردم است، مخصوص بخشی از مردم که نیست. همه به مفاد و محتوای کتاب احتیاج دارند.

حال با توجه به اهمیت این موضوع به ویژه برای قشر دانشجو و خاص تر دختران دانشجو به عنوان مربیان نسل آینده،  بر آن شدیم تا چند کتاب مفید برای مطالعه آنها  را به اختصار معرفی کنیم.

  _ فرشته ها هم عاشق میشوند

 کتاب فرشته ها هم عاشق می شوند،  بر اساس زندگی حدود 120 زن ایرانی با قلم خانم نعیمه اسلاملو به تحریر در آمده است.  نویسنده در این کتاب به تفاوت های زندگی دیروز و امروز بانوان ایرانی پرداخته است.

کتاب دارای 400 صفحه است که نویسنده آن در  قالب20 فصل مجزا مشکلات گذشته زنان را با زندگی امروز مقایسه کرده و تلاش کرده راه حل هایی را برای این مشکلات ارائه دهد.

_بهم میاد؟

کتاب بهم میاد داستان بلندی است در خصوص ضرورت حفظ حجاب اسلامی.

این کتاب ، داستان دختری است که خودش حجاب را انتخاب میکند، دختری که ضرورت حجاب داشتن را فهمیده و حالا برای حفظ این حجاب تلاش میکند. کتاب بهم میاد به قلم رنده عبدالفتاح و ترجمه محسن بدره توسط انتشارات نثر آرما به بازار عرضه شده است.

_دختران  ا ، پی ، دی

این کتاب خاطرات یک زن آبادانی (مینا کمایی) از دوران دفاع مقدس است.  دوران کودکی او، زمان تحصیل در مدرسه و پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت طرفداران گروه خلق عرب برای تصاحب خرمشهر، به شهادت رسیدن خواهر نوجوان او  توسط منافقین در اصفهان و... از موارد مطرح شده در این کتاب است.

این کتاب توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت، واحد زنان تدوین و منتشر شده است.

_نابودی عفاف ارمغان فمنیسم

 «چقدر خوشبختم که در عصر آزادی زندگی میکنم، این روزها یک دختر میتواند پزشک یا قاضی شود، در ارتش ثبت نام کند، به تیم بسکتبال بپیوندد،میتواند مدارج شغلی را طی کند، بچه های خود را در مهد کودک ها رها کند، هر قدر دلش میخواهد سقط جنین داشته باشد... به طور خلاصه یک دختر میتواند هر کاری که دلش میخواهد انجام دهد، هر چه میخواهد بشنود،.... تنها یک استثنا وجود دارد، او نمیتواند زن باشد... »

متنی که خواندید چند سطری از کتاب «نابودی عفاف، ارمغان فمنیسم» نوشته خانم "وندی شیلت"  است که در امریکا به چاپ رسیده است.

_هدیه ولنتاین

  «هدیه ولنتاین»مجموعه داستانهای کوتاه به قلم نویسنده جوان و خوش ذوق کشورمان خانم "سارا عرفانی" است. موضوع بیشتر داستانهای این کتاب مسائل دنیای جوانان و روزمرگی های آنان است. این کتاب در 135صفحه از سوی انتشارات «کتاب نیستان» راهی بازار کتاب شده است.

_دا

  «دا»روایت خاطرات سیده زهرا حسینی است که در مورد دفاع مقدس و روزهای حضورش درجنگ نوشته شده است. این کتاب پر مخاطب ترین کتاب سال 88 بوده است و به دفعات زیادی تجدید چاپ شده و در حال حاضر به سه زبان انگلیسی، اردو و ترکی استانبولی ترجمه شده است.

حسینی در زمان رخ دادن حوادث کتاب، دختر هفده ساله ای بوده است که گوشه ای از تاریخ جنگ را بازگو میکند که غالب این خاطرات به اشغال و فتح خرمشهر مربوط میشود. دا حماسه اتفاق افتاده در آن سال ها و فضای حماسی آن زمان را به خوبی منتقل می کند و به جای آنکه مرثیه سرایی درباره جنگ باشد، حماسه سازی می کند.

 این کتاب توسط انتشارات سوره راهی بازار نشر شده است.

_دختر شینا

"از شنیدن جمله ی «باید تکیه گاهم باشی» تعجب کرد. هیچ کس را در روستا سراغ نداشت که به زنش چنین حرفی زده باشد. «قدم خیر محمدی کنعان» چهارده سال بیشتر نداشت اما قبول کرد که تکیه گاهِ حاج ستار باشد. همین طور هم شد..."

کتاب «دختر شینا» داستانی است از 24 سال زندگی قدم خیر محمدی کنعان در کنار سردار ستار ابراهیمی. این کتاب از 19 فصل تشکیل شده و از کودکی او آغاز می شود، از زمانی که نامش را به خاطر قدم خوشی که داشت «قدم خیر» گذاشتند. نویسنده که خودش هم یک زن است قدم به قدم وارد زندگی قدم خیر می شود، به ازدواج او با سردار ابراهیمی سرک می کشد و همدم شب های تنهایی این زن و فرزندانش می شود. شب هایی که قدم خیر و بچه های قدو نیم قدش وضعیت قرمز را تجربه می کردند و پدر در مناطق جنگی به عده ای از نیروها فرمان می داد.

این کتاب بیش از آنکه مجموعه ای از خاطرات پراکنده ی زندگی با یکی از سرداران شهید باشد، داستان است؛ از آن دسته داستان هایی که انسجام و به هم پیوستگی در آن موج می زند. نوشتن خاطرات دوران کودکی یک فرد میانسال با جزئیات کار مشکلی است که به نظر می رسد نویسنده خوب از پس آن برآمده است.

این کتاب به قلم بهناز ضرابی زاده به نگارش درآمده و الگوی مناسبی برای دختران جوان در سبک زندگی اسلامی ایرانی است.

_تابوت صورتی

شعار برابری در تابوت صورتی، حکایت است، حکایت امروز ما. قصه ای که از واقعیت هاست و مبتنی بر حقیقت ها؛ از استدلال ها، آمارها و اعتراف های مخالفین و موافقین یک جنبش گرفته تا حرف های حکیمانه ی پیر فرزانه ما. قصه ای که امروز باید برای خودمان بخوانیم. که در آن علاوه بر نقد مبانی و الگوهای فمینستی - که آگاهانه یا ناخوداآگاه بر رفتار وافکار فردی و فرهنگ اجتماعی ما بعضاً تأثیرگذار شده است- از نگاه متفکرین غربی، به ارائه ی استدلال ها و دلایل متزلزل بودن این نگرش از منظر فرهنگ ناب اسلامی و تاریخ کهن این سرزمین پرداخته شده است. از ویژگی های متمایز این اثر، ارائه نگاه اسلام عزیز به زن، در حرف های حکمت آمیز، منصفانه، جامع الاطراف و بدور از تصلب و تعصب متفکر و اندیشمندی است که بسیاری از ابعاد زیبای فکری اش در کشمکش های سیاسی زمانه مغفول مانده برای بسیاری روشن نیست...

پدیدآورندگان این کتاب              نعیمه اسلاملو و محمدحسن زمان وزیری هستند و ناشر آن         انتشارات تلاوت آرامش (وابسته به موسسه فرهنگی هنری کاربردی خیبر) است.

_انقلاب ژاکت‌های دکمه دار

 سال ۲۰۰۱ یک نظریه پرداز سیاسی گفته بود زندگی مدرن اجازه استفاده از لباس های عفیف و پوشیده را به مردم نخواهد داد. ولی حالا رویکردی که دختران غربی نسبت به حجاب دارند (فطری و اسلامی) اعتراف می کند گویا ژاکت های دکمه دار در حال بازگشت به جامعه هستند...

کتاب انقلاب ژاکت‌های دکمه دار به قلم رقیه رودسرایی، با نثری روان و جذاب و البته تحلیلی به موج حجاب خواهی زنان در غرب اشاره می‌کند.

سروناز حر / شهلا خزایی


١٣:٤٦ - سه شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٣    /    عدد : ٤١٨٩١٩    /    تعداد نمایش : ٣٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
: بازديدکنندگان آنلاين
1464: بازديد کنندگان اين صفحه
18: بازديدکنندگان امروز
277057: کل بازديدکنندگان
0.55: زمان بارگداری صفحه